کاتالوگ ها و بروشورها معمولا یکی فرض می شوند و عده کمی هستند که به تفاوت این دو از هم قائل باشند.

کاتالوگ و بروشور  به یک فایل جمع‌آوری شده از کالا و یا خدمات ارائه گردیده به‌واسطه شرکت شما و یا سازمان‌‌های دیگر با اطلاعات جامع و کامل مورد نیاز برای ارائه دهنده کالا و خدمات گفته می‌شود.

کاتالوگ‌ها حاوی اطلاعات جامع و کلی در مورد محصولات یا خدمات یک کمپانی می‌باشند و برای خریدار یا توزیع کننده عمده، طراحی وچاپ می‌گردند. اما بروشورها حاوی اطلاعات جزئی‌تری از محصول هستند که برای مصرف کننده تهیه و چاپ می‌گردند.

بروشورها ارزانتر از کاتالوگ‌ها هستند و طراحی و چاپ آنها با تیراژ بالاتری نسبت به کاتالوگ‌ها انجام می‌شود.

گرم کاغذ بروشورها از کاتالوگ‌ها کمتر است و در کاغذهای نازک‌تری نسبت به کاتالوگ‌ها چاپ می‌شوند.

بروشورها درهر سایزی چاپ می‌شوند؛ اما کاتالوگ‌ها با آنکه استاندارد مشخصی در این زمینه وجود ندارد، معمولا در کاغذهای A4 و A5 چاپ می‌شوند.

بروشور یک کتاب یا مجله ی باریک و کوچک است که تعداد زیادی تصویر و اطلاعات درباره‌ی یک محصول، مکان، وغیره دارد. عمدتا از یک یا سه برگه تشکیل شده است.

بروشور باید بسیار جذاب باشد تا مردم حداقل یک نگاه مختصر به آن بیاندازند. امروزه الگوها، طرح‌ها، و انواع مختلفی از بروشورها موجود است؛ از جمله بروشور‌های طرح مجله، بروشورهای سه بار تا شده، و یا بروشورهای پست کارتی.

کاتالوگ یک فهرست از محصولات در حال فروش یا خدمات است که به همراه توضیحات و قیمت آن‌ها به صورت یک سند چاپی، یا سند الکترونیکی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید  شروع طراحی مجله

به‌عبارت دیگر کاتالوگ یک سند یا یک کتاب شامل فهرست شماره‌گذاری شده از اسامی، وسایل، و یا کتاب هاست. هدف از تهیه‌ی کاتالوگ فقط فروش محصول به مشتری است.

کاتالوگ شامل اطلاعاتی است که به شما کمک می‌کند یک محصول را خریداری کنید. طراحی و رنگ آمیزی کاتالوگ باید به گونه‌ای باشد که مشتری حداقل یکبار بتواند به محصول مورد نظر خود فکر کند.

بروشور، مثل یک واسطه، پلی بین شرکت و خواننده است. طراحان باید با استفاده از کلمات و گرافیک مناسب راهی پیدا کنند تا به طور مؤثر خواننده را ازشرکت مطلع کنند؛ بروشورها معمولا تا شده هستند و از ۴ تا ۸ قسمت تشکیل می شوند. کاتالوگ‌ها اطلاعاتی شامل توصیفات کامل و مطلوب پیرامون محصول عرضه شده ارائه می‌دهند. کاتالوگ‌ها معمولا به‌وسیله گیره‌ی کاغذ به‌هم وصلند و تعداد صفحات آن‌ها معمولا ۸ صفحه یا بیشتر است.

طراحی کاتالوگ‌ها دارای جزئیاتی هستند که برای مصرف کننده اهمیتی ندارند اما برای واسطه یا فروشنده و یا مغازه داری که این کالا یا خدمات را به مصرف کننده عرضه می کند، مهم می‌نماید. طراحی کاتالوگ‌ها بسته به نوع طراحی معمولا در چند لت یا سیمی یا منگنه‌ای چاپ می‌گردند.

در حقیقت در طراحی کاتالوگ جهت افرادی که به‌عنوان رابط تولید کننده، بازار هدف و مخاطبین می‌باشند، جمع‌آوری و چاپ می‌گردد. این افراد معمولا خریدهای انبوهی دارند و یا افرادی هستند که وظیفه ارائه محصول را دارند. کاتالوگ‌ها معمولا به‌صورت محدود چاپ و در اختیار خریداران و شرکت‌ها قرار می‌گیرند. کاتالوگ‌ها گونه‌ای از تبلیغات در زمینه تولید و ارائه خدمات است که می‌توان آن‌ها را برقرار کننده مستقیم و انتقال دهنده مفهوم و تاریخچه و محصولات شرکت دانست.

بیشتر بخوانید  خصوصیات یک بروشور پربازده

با رشد و توسعه محصولات و خدمات و همچنین عدم جوابگویی تراکت‌ها و بروشورهای تک رنگ و همچنین هزینه بربودن معرفی‌های حضوری و برای ایجاد انگیزه و معرفی محصولات در بازار، شرکت‌ها اقدام به خلق شیوه جدیدی شدند تا مخاطبین بتوانند در فرصت مناسب با تولیدات وخدمات ارائه شده توسط شرکت‌ها آشنا شوند.

کاتالوگ گرافیکی ابزار مناسبی بود تا مخاطبین بتوانند راغب به خواندن و دیدن تصاویر در جهت شناخت بالاتر محصولات و خدمات، در زمان کوتاهتری باشند.

کاتالوگ از عناصری همچون ارائه شناخت از لحاظ کمی و کیفی تصاویر محصولات، معرفی شرکت‌ها و ساختار فنی چه از مسیر گرافیکی و چه از نظر ستون، عملکردهای وسیعی دارد.

در بروشورها مجموعه اطلاعاتی درج می‌‌شود که برای مصرف کننده و انتخاب محصول توسط وی مفید است. اطلاعات جزئی و خاص مانند خاصیت یک نوع محصول، فواید و عملکردهای احتمالی آن، نحوه مصرف، قیمت آن، تنوع رنگی و… را به مصرف کننده می‌دهد.

گرید چیست ؟ ترکیب بندی در صفحه آرایی... انواع کاغذ را بشناسید…... انتخاب فونت مناسب در صفحه آ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + پنج =

نمونه کارهای اخیر

نکاتی در طراحی بروشور انتخاب چارچوب کار مناسب خصوصیات یک بروشور پربازده کاتالوگ چیست؟ بروشور چیست؟