برای نوشتن یک داستان خوب، ابتدا به یک «ایده» خوب نیاز داریم. ایده را می توان مغز داستان دانست.

بهترین راه یادگیری داستان کوتاه ؟
بهترین راه یادگیری داستان کوتاه، به عنوان یک نوع ادبی، خواندن خود داستان‌هاست. خواننده بسیار مشتاقی باشید و انواع گوناگون ادبی را مطالعه کنید. از هر کتابی گلچین کنید و زیاد کتاب بخوانید.

مفهوم یا موضوع داستان، «توصیفی کلی از محتوای درونی داستان» مانند رقابت، بی وفایی، صداقت، عشق و… می باشد؛ در حالی که ایده داستان، سه ویژگی زیر را دارد:

  • تازگی
  • حرف خاص، حس خاص، لحظه خاص
  • موقعیت محوری

چالش هایی که نویسندگان تازه کار، با آنها رو به رو می شوند!
۱. شخصیت ممکن است به حد کافی جالب توجه نباشد: خوانندگان می خواهند تشخیص دهند که شخصیت اصلی، چه طور مشکلاتش را رفع می کند.
۲. شخصیت خیلی خوش شانس باشد: باید یک مشکل واقعی داشته باشد. برای مثال، شخصیت باید از میان یک بیابان، راه برود تا دوستش را نجات دهد. گر چه ممکن است که اگر یک نفر را نشان دهیم که سوار جیپ شده است  و فقط آن را سواره نشان دهیم، تقریباً تا اندازه ای موثر نباشد.
۳. شخصیت، مشکلاتش را به وسیله تلاش های خودش حل نمی کند: اگر مشکلات برای شخصیت حل شود و ما خیلی کم در مورد آن بگوییم، خواننده مایوس و ناامید می شود.
۴. گره گشایی، ممکن است مورد انتظار باشد: خواننده از ابتدا می داند که شخصیت چگونه مشکلش را حل خواهد کرد و این بر عهده نویسنده است که توجه خواننده حفظ شود. حتی اگر پایان کار، مورد انتظار مخاطب باشد.
۵. نتیجه، ممکن است به حد کافی برای مخاطب مناسب نباشد. وگرنه، پیام نویسنده را نمی بیند. مخاطب های داستان، چه کسانی هستند؟ یک کودک ممکن است چیزی را طوری ببیند که یک جوان، آن را لایق نشمارد.

بیشتر بخوانید  نکات مهم در عکاسی

سه اصل مهم نویسندگی را به یاد داشت باشید:

  1. بنویسید
  2. باز هم بنویسید
  3. به نوشتن ادامه دهید.

 

گرید چیست ؟ ترکیب بندی در صفحه آرایی... انواع کاغذ را بشناسید…... انتخاب فونت مناسب در صفحه آ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 14 =

نمونه کارهای اخیر

چگونه فیلمنامه بنویسیم؟ نحوه نگارش نمایشنامه چگونه نامه نگاری کنیم؟ نکات مهم برای نوشتن رزومه نکاتی برای نوشتن رمان ۵ اشتباه رایج در ارائه رزومه نوشتن کتاب در یک ماه خلق کتاب ایده آل